Roseslottet på Frognerseteren i Oslo Foto:Reisetips24.no
Høsten er kommet og straks høstferie! Har du noen planer i år?
Opprinnelig ble høstferien innført i norske skoler under 2.verdenskrig. Det var stor matmangel og da ble det «potetferie» for å hjelpe bøndene med innhøstingen. Nå er det jo 75 år siden freden kom til Norge, men tradisjonen med høstferie lever i beste velgående.
Potetferie. Foto: domkirkeodden/digitalt museum
UKE 40 OG 41
Høstferien er delt opp fylkesvis og idag er det de fleste kommuner på Østlandet, Sørlandet, Finnmark og Troms som som går ut i ferie i uke 40 , mens de som bor på Vestlandet, i Trøndelag og Nordland må vente til uke 41.
De som venter på noe godt også videre………
Hva kan man finne på i Norge?
Øvresetertjern med Tryvann i bakgrunn. Foto:Reisetips24.no
Vi bor i et vakkert land, og høstferien kan være en super anledning til å se sitt eget land.
Norge er jo et forholdsvis dyrt ferieland, men det finnes billige alternativer også. Man trenger ikke å være borte hele uken for å kjenne litt på feriefølelsen. En natt eller to hjemmenfra kan være balsam for sjelen, eller eventuelt bare en dagstur til nabobyen.
Storby tur til Oslo
Oslo har mye og by på, har du vært å sett Roseslottet til Vebjørn Sand? Hvis ikke bør du ta deg en tur. En fantastisk utstilling av både malerier, skulpturer og installasjoner utendørs. Her finner du 153 malerier som beskriver forskjellige sider av okkupasjonen av Norge fra 1940-1945. En del av maleriene er portretter av tidsvitner som har opplevd krigen på nært hold.
Det er jo 75 år siden freden kom til Norge, og det skulle jo vært feiret men pga Covid-19 er det meste utsatt til 2021. Derfor er det ekstra hyggelig at dette ble noe av. De åpnet i Juni og det meningen at det skal stå i 13 måneder. De har mange flotte konserter og kulturelle innslag så sjekk ut programmet her
Jeg har vært der og skal garantert tilbake en dag det er mørkt. Lett å komme til med både bil og kollektiv transport. Hvis du tar linje 1 til Frognerseteren har du bare noen få meter til billettluken. Godt merket hvis du kommer med bil og lett å finne parkeringsplasser.
Du kan kjøpe billetter på nett her eller i billettluka når du kommer frem.
Inngangspartiet til Roseslottet Foto:Reisetips24.no
Sterke skildringer på tidsvitnene som er malt. Foto:Reisetips24.no
Hvert bilde forteller en historie Foto:Reisetips24.no
Hvert bilde forteller en historie Foto:Reisetips24.no
Hvert bilde forteller en historie Foto:Reisetips24.no
Hvert bilde forteller en historie Foto:Reisetips24.no
Hvis du først er på denne kanten av byen bør du besøke Tryvannstårnet, Holmenkollbakken, Ski museumet, Zipline /kollensvevet og ikke minst besøke Frognerseteren Restaurant. Her kan du nyte en god varm eplekake og kakao med krem til utsikten av Oslo.
Nordmarka er også kjent for alle sine flotte turløyper både sommer og vinter.
Her finner du alltid gode tips, åpningstider og linker til billettkjøp til de forskjellige turistatraksjoner i byen.
Lyst på fjelltur uten å ha hytte selv?
Den Norske Turistforening har mange hytter både bemannede og ubemannede, her kan du gå fra hytte til hytte eller velge en og ta turer ut fra den. De har ca 550 hytter rundt omkring i landet så du kan sikkert finne en som er i ditt område.
Det lønner seg å være medlem, er dere flere enn 3 stk i familien lønner det seg med familie medlemskap. Du kan sjekke ut de forskjellige medlemskapene her
Anbefaler å sjekke ut tilgjengelighet på de forskjellige hyttene her
Man må ikke nødvendigvis bestige en topp, men tilfredstillelsen når man er på topper er enorm. Foto: Reisetips24.noGår ann å gå i lettere terreng også Foto:Reisetips24.no
Her finner du så utrolig mange fine forslag til aktiviteter og turtips, du kan søke opp ting i nærheten av der du er, eller søke opp et sted du har lyst å besøke. Veldig fint hvis du er på en nytt sted og vil sjekke ut hva du kan finne på å gjøre.
Det har dessverre blitt en oppblomstring på denne pandemien i visse deler av landet vårt, og alle frarådes å reise ut av landet. Vi har også blitt oppfordret til å bruke munnbind, spesielt på kollektivtransport.
Min oppfordring er som følger:
Vask hender ofte med såpe og vann eller håndsprit/Antibac
Hold avstand til andre mennesker minimum 2 meter
Lytt til myndighetene
DUGNDADEN ER IKKE OVER VI ØNSKER ALLE AT VERDEN SKAL BLI FRISK IGJEN <3
Ønsker du og holde deg oppdatert på regjeringens reiseråd kan du sjekke her
Jeg blir veldig glad om du følger meg på Instagram, jeg legger ut masse fra mine reiser på stories. Når jeg ikke reiser utenlands så blir det litt fra dagliglivet og reiser i Norges land. Instagram Follow her
Har du noen kommentarer eller ønsker om noe spesielt jeg skal skrive om send meg gjerne en mail på wenche@reisetips24.no
Håper ukens innlegg falt i smak
Jeg vil ønske alle en riktig god helg og nyt late september kvelder med stearinlys og pledd
Klemmer fra Wenche
Trenger du hotell, fly eller leiebil se linker under
Vurderer du å reise og trenger fly, hotell eller leiebil kan du jo sjekke ut tilbudene som gjelder denne uken fra mine samarbeidspartnere. Du finner mange gode tilbud i Norge også!
REKLAME
Reiseforsikring
Vil bare minne dere på at det er viktig å huske å tegne reiseforsikring og anbefaler å å ha en helårs – forsikring. Da er du dekket når du går ut av døra hjemme hver dag hele året. Vil også minne deg på at reiseforsikringen ofte gjelder til barna deres fyller 20 år. Lurt å tegne en egen for de eller få de til å gjøre det. Årene går så utrolig fort, og plutselig er den lille poden stor.
REKLAME
Du kan sjekke ut reiseforsikring her, de har flere forskjellige løsninger.
Les mer om forsikringene de tilbyr her, gode rabatter for reisetips24.no sine lesere her